Duda i Trzaskowski liderami rankingu zaufania, na trzecim miejscu zmiana
Według sondażu CBOS w lipcu liderem zaufania jest Andrzej Duda Prezydentowi ufa 46 proc. respondentów, a nie ufa mu 42 proc. Na drugim miejscu, tuż za głową państwa, uplasował się prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, którego zaufaniem darzy 45 proc. badanych. Przeciwny stosunek do niego deklaruje 37 proc. pytanych.
Ranking zaufania do polityków. Zmiana na podium
Podium rankingu ex aequo zajmują liderzy Trzeciej Drogi. Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownię zaufaniem obdarzyło 36 proc. uczestników badania. Przewodniczącemu Polski 2050 nie ufa jednak więcej osób (36 proc.) niż prezesowi Polskiego Stronnictwa Ludowego (27 proc.).
Przywódcy koalicji PSL i PL2050 zepchnęli w lipcu poza podium w rankingu zaufania Mateusza Morawieckiego. Zaufanie do szefa rządu deklaruje obecnie 35 proc. badanych, a nieufność – 53 proc. Notowania premiera pogorszyły się w stosunku do czerwca o 3 punkty procentowe, a poziom nieufności wzrósł o 2 punkty.
Jednocześnie zaufanie do Hołowni pozostaje na takim samym poziomie jak w zeszłym miesiącu, a do Kosiniaka-Kamysza wzrosło o 1 pkt proc.
Polacy najbardziej nie ufają Kaczyńskiemu
Za premierem uplasował się szef MON Mariusz Błaszczak, któremu ufa 34 proc., a nie ufa 40 proc. respondentów. Tyle samo badanych co ministrowi obrony ufa liderowi Platformy Obywatelskiej Donaldowi Tuskowi. Z kolei byłego premiera zaufaniem nie darzy 52 proc. badanych.
Z kolei prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 31 proc. uczestników badania, a nieufność do niego wyraża 59 proc. Tym samym lider partii rządzącej jest politykiem, któremu najbardziej nie ufają Polacy.
„Tak jak przed miesiącem, liderem pod względem odsetka badanych deklarujących zaufanie jest Andrzej Duda, a drugie miejsce zajmuje Rafał Trzaskowski. W przypadku wszystkich polityków, którzy znaleźli się na liście w lipcu i w czerwcu zmiany nie są istotne statystycznie” – skomentował wyniki badania CBOS.
Kto uplasował się na kolejnych miejscach?
Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania uplasowali się: marszałek Senatu Tomasz Grodzki (30 proc.), minister zdrowia Adam Niedzielski (29 proc.), liderka Inicjatywy Polskiej i posłanka KO Barbara Nowacka (28 proc.), marszałek Sejmu Elżbieta Witek (27 proc.), minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro (26 proc.), wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (25 proc.), minister rodziny Marlena Maląg (24 proc.), wicemarszałek Sejmu i polityk PSL Piotr Zgorzelski (20 proc.), szef MSWiA Mariusz Kamiński (20 proc.), minister aktywów państwowych Jacek Sasin (20 proc.), jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen (17 proc.), minister rolnictwa Robert Telus (16 proc.) i posłanka Lewicy Magdalena Biejat (9 proc.).
W rankingu uwzględniono jednak polityków o różnym stopniu rozpoznawalności, co przekłada się na poziom zaufania/nieufności. Z badania wynika, że zamykającą stawkę Magdalenę Biejat nie zna aż 75 proc. respondentów, Roberta Telusa – 50 proc., a Sławomira Mentzena – 43 proc.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-16 lipca metodą mixed-mode na próbie 1004 osób.